Varte zdravo a s chuťou

Mnoho z nás má problém nájsť rovnováhu medzi zdravou stravou a jej chuťou. Veď to poznáte, že zdravé veci mnohým z nás nechutia. Dnes sa spolu pozrieme na to, ako si obľúbiť aj zdravú stravu plnú vitamínov.

Základom je nájsť si potraviny, ktoré obľubujete a naučiť sa ich zaradiť do vášho jedálnička. Odporúčala by som,  začať so zeleninou a postupne ju pridávať k vašim bežným jedlám. Ak si spravíte na obed,  napríklad kuracie mäso s ryžou, skúste si k nemu pridať paradajku, uhorku či iný druh zeleniny. Ozvláštnite si tak, toto jednoduché jedlo a pridáte si k nemu aj viacero vitamínov.

Keď si zvyknete pridávať k jedlu šaláty alebo nakrájanú zeleninu, získate už určitý základ. Potom bude pre vás oveľa jednoduchšie, pridať zeleninu aj do varenia. Najradšej využívam v mojich receptoch špenát a brokolicu, ktoré výborne ochutia takmer každé jedlo. Špenát je bohatý na vitamíny skupiny A,B ale aj C. Brokolica zase obsahuje vitamín K, ktorý je dôležitý pre tvorbu kostí. Obe tieto takzvané „superpotraviny“ obsahujú aj koenzým Q10, ktorý dodá krásu aj vašej pleti.

Naša strava obsahuje veľmi veľa soli, čo zaťažuje naše vnútorné orgány ale vplýva aj na našu pokožku, či dokonca spôsobuje únavu. Je jasné, že ak si dáte obed z fastfoodu, zelenina vám potom určite chutiť nebude. Vaše chuťové poháriky, budú menej citlivé na jemnejšie chute. Preto je potrebné začať postupne vyradzovať presolené a mastné jedla, ktoré nášmu telu veľmi škodia.

Čo si teda navariť?

Veľmi dobrou voľbou je kombinácia mäsa a zeleniny. Udusené mäso so zeleninou chutí jednoducho výborne. Zelenina pri varení pustí šťavu a tak sa chute navzájom zmiešajú. Napríklad pri príprave kuracích pŕs, rada pridávam do varenia papriku a paradajku. Nakrájam ju na drobné kúsky a pridám na plech ku mäsu. Vznikne tak zaujímavé a chutné jedlo.

Naučte sa taktiež používať rôzne bylinky, ktorými viete nahradiť soľ ako aj iné koreniny. Napríklad tymian, bazalka, mäta, rozmarín, šalvia, medvedí cesnak a mnoho ďalších. Ak navzájom zladíte chute, vznikne vám dokonalé jedlo, ktoré bude navyše zdravé a obohatené o vitamíny. Porozmýšľajte nad svojou stravou a skúste niečo zmeniť. Vaše zdravie sa vám poďakuje!

No votes yet.
Prosím čakajte...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
Môžete zdieľať na:
Kategórie: Varenie Zdravie

Zatiaľ žiadne komentáre, buďte prvý!

Pridaj komentár

Poznámka: Komentáre na webových stránkach odrážajú názory príslušných autorov a nie názory tohto webového portálu. Žiadame členov, aby sa zdržali urážok a vulgárneho vyjadrenia. Vyhradzujeme si právo vymazať akýkoľvek komentár bez predchádzajúceho upozornenia alebo vysvetlenia.

Vaša e-mailová adresa nebude uverejnená. Požadované polia sú označené ako *

*
*

Pridajte sa k nám.

Páči sa Vám náš portál? Registrujte sa a zdieľajte Vaše recepty.